Jak zarobić 63 miliardów dolarów przy pomocy crowdfundingu udziałowego? To łatwe. Wystarczy znaleźć „next-big-thing”.

W 1976 r. Ron Wayne posiadał 10 procent małego startupu, prowadzonego przez dwóch młodych outsiderów, pracujących w małym w garażu gdzieś w Kalifornii. Nie chcąc ryzykować odpowiedzialnością za długi firmy z tytułu posiadanych 10 proc., Wayne sprzedał swój udział w firmie za 800 USD. Gdyby Wayne zatrzymał jednak udziały w Apple Computer, dziś byłoby one warte około 63 miliardów dolarów.

Czy to oznacza, że ​​trzeba kupować udziały o wartości 800 USD w każdej formie jaka zdecydowała się pozyskać kapitał za pomocą crowdfundingu udziałowego? Oczywiście, że nie. Ale historia Wayne’a pokazuje, że posiadanie możliwości inwestowania w firmy na bardzo wczesnych etapach rozwoju może doprowadzić do ogromnych zwrotów z inwestycji. Pokazuje także, że ci, którzy zainwestowali stosunkowo niewielkie kwoty w startupy, mogą generować miliony czy nawet miliardy dolarów zysków.

Jak wybrać zwycięzców i zostawić przegranych? Co można zrobić, aby zwiększyć szanse, że na wyjście z inwestycji z zyskiem? Oto kilka wskazówek:

1. Czy model biznesowy ma sens?

Warren Buffett zarobił fortunę inwestując w firmy z prostymi modelami biznesowymi. Jeśli widzisz kampanię crowdfundingową i nie rozumiesz, co robi firma lub jak zamierzają zmonetyzować swój biznes lub go skalować, prawdopodobnie powinieneś odpuścić sobie tą inwestycję.

2. Spójrz na zespół zarządzający.

Kim są założyciele firmy? Harvard Business Review mówi, że doświadczeni przedsiębiorcy – wliczamy przedsiębiorców, którym zdarzyło się już odnieść porażkę – mają znacznie wyższą przewidywaną stopę sukcesu, niż przedsiębiorcy, którzy tworzą firmę po raz pierwszy. Zapoznaj się z zespołem kierowniczym i sprawdź ich wcześniejsze doświadczenia i osiągnięcia.

3. Znajdź zaangażowanych założycieli.

Startupy mają większą szansę na sukces, gdy założyciele poświęcą im cały swój czas. Oznacza to, że zarabiają rozsądne wynagrodzenie, za które będą w stanie się utrzymać. Jeżeli założyciel poświęca dwie godzinny dziennie na rozwój startupu, bo pozostały czas pracuje w Mcdonaldzie robiąc hamburgery, żeby móc przeżyć, to inwestycja nie ma sensu.

4. Spójrz na wykorzystanie funduszy inwestycyjnych.

Jako inwestor, musisz zrozumieć, w jaki sposób firma zamierza wydawać pieniądze, które im dasz. Sprawdź, czy fundusze, które zbiera firma, wystarczą, aby osiągnąć ważne milestone’y, takie jak budowa prototypu, wprowadzanie produktu do obrotu lub zwiększenie produkcji.

5. Bądź cierpliwy.

Nawet jeśli jeden lub więcej firm, w które zainwestowałeś przez crowdfunding udziałowy odniesie sukces to zwrot z inwestycji może trwać pięć lub więcej lat. Prawdopodobnie będziesz musiał czekać do momentu IPO lub sprzedaży firmy inwestorowi branżowemu. Zastanów się nad naszym przykładem 63 miliardów dolarów. Wayne sprzedał swój udział w Apple w 1976 roku. Apple wszedł na giełdę w 1980 roku, cztery lata później, i natychmiast stworzył więcej milionerów niż jakakolwiek inna firma w historii. Jak powiedział Arystoteles: „Cierpliwość jest gorzka, ale jej owoce są słodkie”.

Tagged with: , , , , , , ,